Learn To Be brings free online tutoring students around the United States. Volunteer and gain community service hours while helping students who need it./p>

Systems of equations word problems

Bhavik bought 33 liters of milk and 55 loaves of bread for a total of $11\$11. A month later, he bought 44 liters of milk and 44 loaves of bread at the same prices, for a total of $10\$10.
How much does a liter of milk cost, and how much does a loaf of bread cost?
A liter of milk costs $\$
and a loaf of bread costs $\$
.