Learn To Be brings free online tutoring students around the United States. Volunteer and gain community service hours while helping students who need it./p>

Modeling with one-step equations

Anna wants to celebrate her birthday by eating pizza with her friends. For $42.50\$42.50 total, they can buy pp boxes of pizza. Each box of pizza costs $8.50\$8.50.
Select the equation that matches this situation.
Choose 1 answer:
Choose 1 answer: