Learn To Be brings free online tutoring students around the United States. Volunteer and gain community service hours while helping students who need it./p>

Relate division to multiplication word problems

The Juggler Jack store sold a total of 1414 yo-yos yesterday. They were sold in 77 packs. Each pack had the same number of yo-yos.
Which multiplication equation would help us find out how many yo-yos are in each pack?
Choose 1 answer:
Choose 1 answer:
Which division equation would help us find out how many yo-yos are in each pack?
Choose 1 answer:
Choose 1 answer: