Learn To Be brings free online tutoring students around the United States. Volunteer and gain community service hours while helping students who need it./p>

Comparing linear functions word problem

Raj wants to take yoga classes. There are two yoga studios that have different membership plans.
The first studio charges a fixed amount of $70\$70 per month, and you can take as many classes as you want for no additional charge.
The second studio charges a smaller initial fee plus an additional fee for each class taken. The monthly price (in dollars) of the second studio as a function of the number of classes taken is given by the following table of values:
Classes\text{Classes}Price\text{Price} (dollars)
113535
334545
555555
Which studio charges more for each additional class?
Choose 1 answer:
Choose 1 answer:
Raj wants to take 88 classes each month. Which studio is cheaper for him?
Choose 1 answer:
Choose 1 answer: