Learn To Be brings free online tutoring students around the United States. Volunteer and gain community service hours while helping students who need it./p>

Rates & proportional relationships

Andrei loves to bake, and plum tarts are his specialty. Plums are on sale for $3.25\$3.25 for 22 pounds at the farmer's market.
At the supermarket, plums are being sold according to the following equation, where PP is price in dollars and LL is pounds:
P=1.75LP=1.75L.
Where do plums cost less, at the farmer's market or the supermarket?