Learn To Be brings free online tutoring students around the United States. Volunteer and gain community service hours while helping students who need it./p>

Convert money word problems

Min-Jun was comparing prices at the grocery store. One brand of bread costs $1.37\$1.37. Another brand costs 2828 cents more.
How much does the second brand cost?
$\$
  • Your answer should be
  • an integer, like 66
  • an exact decimal, like 0.750.75
  • a simplified proper fraction, like 3/53/5
  • a simplified improper fraction, like 7/47/4
  • a mixed number, like 1 3/41\ 3/4